Biodynamické osvětlení

Biodynamické osvětlení

Osvětlení, které samo mění intenzitu a barevný tón světla podle denní doby.

Přirozené světlo?

Přirozené denní světlo z oblohy se v průběhu dne i roku mění, tak jak se planeta Země otáčí kolem své osy a obíhá kolem Slunce. Tato proměnlivost světla provází celou naši evoluci, a tak je pochopitelné, že jsme na ni adaptovaní a je pro nás přirozená. Za pravlast lidského druhu se považuje střední Afrika nebo jižní Asie, kde jsou po celý rok dny i noci přibližně dvanáctihodinové. V naší zeměpisné šířce trvá v zimě den jen osm hodin. Evoluce však stále probíhá a výskyt sezónních výkyvů nálad může znamenat, že jsme se ještě úplně nepřizpůsobili odchodu z naší rovníkové domoviny a stále nám chybí její stabilní světelný rytmus: některým více, jiným méně.

Nový fotoreceptor

Na začátku milénia byly objeveny v sítnici světlocitlivé gangliové buňky a získali jsme tak biologický základ pro tušení, že nám světlo slouží nejen k vidění, ale že tahá za nitky našich biorytmů a spánkového hormonu a má vliv na bdělost, produktivitu, kondici, vitalitu, pohodu, náladu i na spánek. Zásady světelné hygieny jsou velmi jednoduché: ráno hodně chladného světla, přes den co nejvíce denního, večer méně světla teplého tónu, před spaním už jenom trochu světla a v noci tmu.

Shrňme si to:

Stimulacevelká intenzitachladné světlo
Relaxaceslabší intenzitateplé světlo


Osvětlení běžné a chytřejší

Typické umělé osvětlení se dá jen zapnout a vypnout a tón jeho světla je pevně daný. Je zcela na nás, kdy a jaké světlo rozsvítíme nebo zhasneme. Jistě, na trhu je spousta svítidel, která lze stmívat z chytrého telefonu a u některých lze i nastavit teplejší nebo chladnější či barevné světlo podle nálady. Je to velký pokrok, ale nastavení stále zůstává na nás a stále musíme mít po ruce chytrý telefon se všemi rušivými lákadly, kterým je někdy těžké odolat.

Nechci pořád koukat na hodinky

Každý ale nechce stále myslet na to, kolik je hodin a jaké osvětlení by si měl nastavit. Biodynamické osvětlení to zařídí automaticky. Časový plán osvětlení společně nastavíme a vyladíme ke spokojenosti všech uživatelů vašeho prostoru. Můžete myslet na cokoliv jiného, světlo si bude žít svým vlastním zdravým rytmem, na který se snadno přiladíte.

Co z toho budu mít?

Biodynamické osvětlení Vám po ránu dodá potřebnou dávku světla pro start do nového dne, přes den nebude svítit víc, než je potřeba a večer Vám šetrně naznačí, kdy je čas utlumit aktivity a připravit se ke spánku. V noci svítí minimální intenzitou, jen tolik abyste viděli na cestu a světlo Vás neprobudilo. Lépe se tak vyspíte a přes den budete aktivnější.

Kde svítí?

Biodynamické osvětlení se hodí hlavně do rezidenčních projektů – všude tam, kde lidé vstávají, pobývají přes den, usínají a spí, ať už jde o domácnosti, zdravotnická sociální zařízení nebo hotely. Biodynamické osvětlení se používá i v letadlech, v multifunkčních prostorách využívaných přes den i večer nebo v ordinacích lékařů a psychologů, kteří se starají o pacienty se specifickými potřebami. Biodynamické osvětlení výrobních prostor může zlepšit spánkovou hygienu u pracovníků ve vícesměnném provozu.

A co jiné prostory?

V zařízeních, jako jsou kanceláře, školy nebo výrobní prostory s jednosměnným provozem, které jsou využité jen po část dne, je vhodnější použít plnospektrální zdravé světlo, které tvoří stimulující část biodynamického osvětlení.

Jaké jsou možnosti?

Biodynamické osvětlení NASLI si poradí jak s novými projekty, kde se počítá s nasazením moderních technologií, tak s rekonstrukcemi, kde je potřeba zachovat stávající elektroinstalaci beze změn.

Autonomní

Autonomní biodynamické osvětlení znamená, že každé svítidlo má zabudovanou řídící jednotku. Je to trochu dražší, ale vystačí díky tomu s původní elektroinstalací. Pomocí dálkového ovladače lze seřídit vnitřní hodiny ve svítidle nebo osvětlení v omezeném rozsahu korigovat. K dispozici je i manuální režim, kde máte osvětlení zcela pod kontrolou.

Centrální

Centrální biodynamická svítidla jsou určena do nových instalací, kde se již ve fázi projektu počítá s nasazením pokročilých technologií. Tato svítidla přijímají instrukce pro nastavení intenzity a tónu světla prostřednictvím komunikační sběrnice DALI (typ 8). Zdrojem těchto instrukcí může být naše centrální biodynamická jednotka do rozvaděče, systém chytré domácnosti Loxone nebo jiný systém pro inteligentní budovy.

Naše zkušenosti

První biodynamické svítidlo NASLI jsme uvedli na trh v roce 2014 pod značkou ADS2max a bylo určené pro celodenní fototerapii na lůžku. Od roku 2020 jsme vybavili biodynamickým osvětlením řadu domácností, a to jak v autonomní verzi, tak řízené naší centrální jednotkou i systémem Loxone. Systém biodynamického osvětlení stále vyvíjíme a naši zákazníci do něj přispívají sdílením svých zkušeností a inspirují nás k dalším zdokonalením. Spolupracujeme i s developery a školíme na biodynamické osvětlení jejich projektanty a montážní firmy, pro které je to stále nový obor.

Co je důležité

Mít všech pět pohromadě: kvalitní projekt, komponenty, montáž, zaškolení a servis.

Největší umění je nastavit osvětlení tak, aby byli všichni spokojení a nebylo potřeba nic korigovat.