Publikovali jsme
Metody zlepšování podání barev – 2. část
První část této minisérie (viz Světlo 1/2020, str. 16–17) demonstrovala zvýšení všeobecného indexu podání barev bílé světelné diody přidáním jedné nebo dvou barevných LED. Tato …
Metody zlepšování podání barev – 1. část
Tento článek čerpá inspiraci z méně obvyklých postupů, které někteří výrobci světelných zdrojů a svítidel používají ke zlepšení všeobecného indexu podání barev (Ra podle [1]). Ačkoliv …
Světlo pro seniory
Světlo pro seniory Světlo neslouží jen k vidění. Seřizuje totiž naše vnitřní hodiny, kterými se řídí chod celého těla, naše chování i běh společnosti. Jak …
Osvětlení ordinace – dávají zářivky ještě smysl?
Při zařizování nového prostoru i při rekonstrukci si člověk klade otázku, zda se rozhodnout pro svítidla se zářivkami nebo se světelnými diodami (LED). U osvětlení …
Nevizuální účinky světla – Svítíme nejen proto, abychom viděli
Světlo nám umožňuje vidět, ale tím jeho působení zdaleka nekončí. Už ve své habilitační práci v roce 1948 Dr. Hollwich, známý německý oční lékař a …
Míhání a stroboskopický jev – 3. část
Míhání a stroboskopický jev se po nástupu elektronických předřadníků pro zářivky staly historickou kapitolou světelné techniky. Světelné diody se svou strmou voltampérovou charakteristikou a rychlou …
Osvětlení zubních ordinací – Opomíjené požadavky na osvětlení stomatologických provozů
Jakých chyb se nejčastěji dopouštějí projektanti? Na co je vhodné dát pozor při budování nebo rekonstrukci stomatologického provozu? Vyplatí se požadovat u osvětlení zrakově náročného provozu některé …
Míhání a stroboskopický jev – 2. část
Periodické změny světelného toku světelných zdrojů a svítidel mohou při záznamu obrazu působit odstranitelné nebo neodstranitelné artefakty – např. různě jasné pruhy na fotografiích nebo …
Míhání a stroboskopický jev – 1. část
Míhání, stroboskopický jev nebo blikání osvětlení patří mezi jevy, při kterých se intenzita světla (nebo jeho spektrální složení či prostorové rozložení) mění v čase a …