Historie NASLI

2020
Rozvíjíme systém chronobiologických svítidel a šetrným způsobem zapojujeme svítidla a jejich sítě do internetu věcí (IoT). Uvádíme na trh systém biodynamického osvětlení.
2020
2019
Uvádíme na trh plnospektrální svítidla Medea LED, která nahrazují dosavadní řadu zářivkových svítidel Medea a nová panelová svítidla Ellata LED. Partner NASLI získává akreditaci pro výuku chronobiologické fototerapie v sociální sféře. Uvádíme na trh plnospektrální stomatologické svítidlo DentaSun LED, jehož maximální verze má světelný tok 57 000 lumenů a měrný výkon 100 lm/W.
2019
2018
Spouštíme vývoj stomatologického svítidla se světelnými diodami a vývoj biodynamického řídícího modulu. Uvádíme na trh plnospektrální LED se závitem E14 a s indexem podání barev 92, která má měrný výkon 100 lm/W a je zcela bez míhání. Publikujeme seriál článků o míhání a stroboskopickém jevu v časopise Světlo. Partner NASLI je přijat k postgraduálnímu studiu psychologie na 1. LF s disertační prací na téma monitorování účinků fototerapie pomocí akcelerometrických náramků u seniorů. Rozvíjíme aplikace plnospektrálního světla v kosmetických a kadeřnických salónech.
2018
2017
Na základě nových zkušeností s fototerapií u pacientů poptávají lékaři více světla i do svých ordinací. Spouštíme projekt chronobiologického osvětlení. Registrujeme ochrannou známku ChBO. Vydáváme katalog NASLI 2017/18. Spolupracujeme na vývoji a zdokonalení stomatologických operačních svítidel korejské firmy Luvis.
2017
2016
Uvádíme na trh druhou generaci slunečních simulátorů SunSun se zářivkami T5, včetně varianty na mobilním stojanu. Zavádíme modernizovaná svítidla Nubes a Gemini T5. Vydáváme brožuru Chronobiologická fototerapie v geriatrii. Registrujeme ochrannou známku ChBFT. Publikujeme článek o osvětlování stomatologických ordinací. Fototerapeutická pláž v Alzheimer Centru v Průhonicích je osvětlena našimi svítidly Evidens. DentaSun se stává nejprodávanější značkou svítidel v stomatologii v ČR.
2016
2015
Zahajujeme program přednášek a kurzů o světle a jeho mimovizuálních účincích pro lékaře. Získáváme užitný vzor na chronobiologické svítidlo. Uvádíme na trh stmívatelná stolní svítidla Carmen a Tamie s plnospektrálními LED. Zakládáme stránky www.ChBFT.cz a spouštíme projekt chronobiologické fototerapie, výuku, vývoj, projektování a měření osvětlení včetně jeho mimovizuální složky. Vydáváme brožuru Chronobiologická fototerapie v praxi. Partner NASLI se účastní výzkumného projektu stanovení množství rtuti pomocí neutronové aktivační analýzy v CJV Řež. Spouštíme program pronájmu fototerapeutických svítidel pro domovy seniorů a domovy se zvláštním režimem (DZR). Brzy následuje motivující odezva v podobě zásadního zlepšení stavu klienta s hypoaktivním deliriem. Zakládáme Plnospektrání světlené studio.
2015
2014
Registrujeme českou ochrannou známku MedicoSun. Partner NASLI získává autorizaci ČKAIT pro techniku prostředí staveb, obor elektrotechnická zařízení. Po veletrhu v Hong Kongu rozbíháme spolupráci s japonským výrobcem stolních svítidel Swan. Uvádíme na trh plnospektrální stolní LED svítidla Ayako a Keiko. Vyvíjíme mobilní programovatelné chronobiologické svítidlo ADS2max. Kombinuje zářivky a LED, obsahuje přesné hodiny a programuje se přes SD kartu. Koncem roku dodáváme první kusy do klinické praxe. Uvádíme na trh stmívatelná stojanová svítidla Actis D a Aster D. Zakládáme vzdělávací stránky https://edu.nasli.net/ Natáčíme první technické video o měření osvětlení ve stomatologii.
2014
2013
Vyvíjíme vlastní přenosné fototerapeutické svítidlo SunSun. Svítidla MedicoSun vítězí ve veřejné zakázce na výkonné osvětlení na Psychiatrické klinice v VFN v Praze. Osvětlení na lůžku dosahuje v maximu 3000--4000 lx. Partner NASLI získává osvědčení pro nakládání se rtutí a dalšími nebezpečnými látkami. Natáčíme první propagační video „Doba DentaSunová“. Partner NASLI dostává pozvání do pořadu ČT Sama doma (týden o světle), kde prezentuje principy Zdravého světla.
2013
2012
Vyvíjíme první plnospektrální LED NASLI do závitu E27. Má index podání barev 95, teplotu chromatičnosti 5200 K a měrný výkon přes 70 lm/W. Vhodný návrh měniče zcela eliminoval míhání. Vydáváme velký katalog Zdravého světla 2012/13. Vyvíjíme vlastní řadu stomatologických svítidel DentaSun a fototerapeutických svítidel MedicoSun, obojí s aplikací principů HLS.
2012
2011
Pořizujeme spektrální analyzátor Advantest pro měření elektromagnetické kompatibility svítidel. Zakládáme HLS®(Holistic Lighting System), systém dobrovolného rozšíření norem pro svítidla: zejména z hlediska elektromagnetické kompatibility. Zahajujeme spolupráci se zkušebnami EZÚ a Vyrtych. Uvádíme na trh řady plnospektrálních svítidel, upravených podle našich požadavků. V Sarajevu probíhá naše první zahraniční přednáška o osvětlení pro stomatology. Uvádíme na trh svítidla Nubes Minor s odrušením HLS.
2011
2010
Ve článku Světlo a biologické hodiny v časopise Světlo definujeme cirkadiánní index Ac, který umožňuje navzájem srovnávat světelné zdroje z hlediska jejich mimovizuálních účinků. Později bude stejným způsobem definován Tageslichfaktor v DIN 5031-100:2015. Spouštíme vývoj vlastních svítidel, u kterých velmi dbáme na zachování vlastností plnospektrálního světla jak z hlediska chromatičnosti, tak podání barev a cirkadiánního účinku. Zahajujeme spolupráci s českými výrobci svítidel. Uvádíme na trh plnospektrální svítidla Nubes, Aster, Sessio a stmívatelné svítidlo Actis, na kterých spolupracujeme s českými i zahraničními dodavateli. Registrujeme českou ochrannou známku DentaSun pro stomatologická svítidla. Zakládáme partnerskou společnost pro sektor stomatologie, dnes DentaSun s.r.o. Dodáváme první speciální svítidla pro stomatologii. Rozvíjíme systém servisu a služeb. Na veletrhu Pragodent 2010 získávají hlavní cenu naše zářivky do speciálních svítidel pro stomatologii.
2010
2009
Odmítavý článek v tisku nám posloužil jako motivace ke shromáždění vědeckých důkazů o povaze a mechanismech mimovizuálních účinků světla. Pořizujeme mřížkový monochromátorový spektrometr Horiba pro viditelné pásmo. Rozšiřujeme sortiment plnospektrálních kompaktních zářivek E14/E27 12-15-18-23-27-32 W, 6500 K, Ra 93, vyráběných podle našich požadavků anglickou firmou v Číně. Uvádíme na trh plnospektrální jednopaticové zářivky NASLI 36 a 55 W s podáním barev 91. Spouštíme vývoj svítidel pro zdravotnictví. Filip Svoboda se stává partnerem NASLI. Zdravému světlu byl věnován jeden díl magazínu ČT Pokr, později zvítězí v divácké soutěži za rok 2009. Uvádíme na trh naše první plnospektrální svítidla Ardea a Nubes Primus, upravená pro zachování podání barev podle našich představ ve spolupráci se Španělským výrobcem.
2009
2008
Zakládáme specializovanou firmu NASLI spol. s r.o. Uvádíme na trh žárovky s fialovým filtrem a méně žlutým světlem, poprvé ve značce NASLI. Vyrábějí je na lince v Itálii. Seznamujeme se s pracemi dr. Wurtmana, které propojily prof. Hollwicha s dr. Ottem. Zakládáme světelnou a elektrotechnickou laboratoř NASLI se základním vybavením pro vývoj a analýzu svítidel a světelných zdrojů.
2008
2007
Seznamujeme se s pracemi prof. Fritze Hollwicha, oftalmologa, který jako první rozlišil vizuální a energetickou (mimovizuální) funkci oka a očního nervu. Jeho zpráva o tom, jak po instalaci plnospektrálních zářivek poklesla pacientům v čekárně hladina stresového hormonu je pro nás neustálou inspirací. Registrujeme evropskou ochrannou známku NASLI. Uvádíme na trh zářivky NASLI T5 s podáním barev Ra 93 a Tc 6500 K, ve variantě HE 14/28/35 W, HO 24/54/80 W.
2007
2006
Registrujeme českou ochrannou známku NASLI. Uvádíme na trh zářivky T8 18/36/58 W s indexem podání barev 98, první zářivky NASLI na československém trhu, vyrábějí je podle naší receptury v Německu. Přednáškou „Zdravé světlo“ zahajujeme vzdělávací služby NASLI. Vydáváme knihu Světlo – lék budoucnosti od J. Libermana. Později se dočká druhého vydání. Uvádíme na trh první plnospektrální kompaktní zářivku konstrukce 3U, vyrobili ji podle našeho receptu ve Velké Británii, později se budou vyrábět v Tunisku. Spouštíme dotazníkový výzkum spokojenosti zákazníků s vylepšenými světelnými zdroji. Firmám a institucím nabízíme vypůjčení zářivek NASLI pro účely výzkumu zdarma. Vydali jsme první katalog Zdravého světla. Ing. Fuksa se stává partnerem NASLI.
2006
2005
Zavádíme pojem plnospektrální světlo. Registrujeme ochrannou známku Zdravé světlo. Získáváme první vědecké informace o mimovizuálním účinku modrého světla.
2005
2004
Podrobně se seznamujeme s výzkumem dr. Johna Otta, který zjistil, že rostliny nemohou žít pod jakýmkoliv umělým světlem a navrhl zářivky, pod kterými se rostlinám dobře dařilo. Později se ukáže, že takové světlo prospívá i lidem.
2004
2003
Vytváříme první vlastní recepturu přívětivějšího umělého světla.
2003
2001
Poprvé se seznamujeme s výzkumem dr. Johna Otta, který odhaluje rozdíly v působení slunečního a umělého světla.
2001
2000
Vzniká základní koncepce NASLI jako nadstandardního přirozeného osvětlení pracoviště a domácnosti.
2000
1999
Budoucí zakladatel NASLI není spokojený s osvětlením kanceláře a hledá lepší zářivky. V USA nachází několik firem s tradicí výroby světelných zdrojů s neobvyklými vlastnostmi.
1999

Více o NASLI