Mateřská škola Beránek

Krásné syté barvy, pocit, jako by byly místnosti zality slunečním světlem, a dokonce i zlepšení nálady, schopnosti soustředění a zklidnění dětí – to vše dokáže správné osvětlení všech prostor mateřské školy. Zároveň jde o další důkaz toho, že světlo podle normy zdaleka není dostačující.

Norma totiž říká, že ve třídách MŠ musí světlo ve výšce 45 cm nad podlahou dosahovat intenzity minimálně 300 luxů (tomu podle vyhlášky odpovídá neutrálně bílý tón světla). Ano, pro vidění to stačí. Pro optimální vliv na psychickou pohodu dětí či schopnost jejich soustředění ale nikoliv.

Proto jsme při realizaci osvětlení v pražské mateřské škole Beránek zvolili intenzitu osvětlení více než dvojnásobnou (670 lx) a její pozitivní efekt znásobili volbou tónu světla, které se podobá dennímu světlu v poledne, a vysokým indexem podání barev (Ra). A výsledek? Světlo působí velice přirozeně, jako bychom se procházeli venku za jasného dne, vysoká intenzita vůbec nepůsobí rušivě, barvy se najednou zdají pestřejší a sytější (zejména odstíny červené) a ve školce se mnohem lépe cítí nejen děti, ale i jejich učitelky.

Nejnovější příspěvky

Domácnosti, Aktuality
Stomatologie, Aktuality
Kanceláře, Aktuality
Domácnosti, Aktuality, NASLI 1200