Čipový hladomor přináší i inovace

Nedostatek polovodičových součástek trápí celá odvětví průmyslu a zasáhl i výrobu dálkových ovladačů k nejvyšší řadě svítidel NASLI DentaSun. Nějakou dobu jsme se je snažili sehnat u distributorů po celé Evropě a vyzkoušeli jsme celou řadu „učících se“ dálkových ovladačů, než nám došlo, že si je budeme muset vyrobit sami – s použitím součástek, které jsou momentálně dostupné.

Srdcem dálkového ovladače je mikrokontrolér, který snímá stisky tlačítek a vysílá kódy, na které pak svítidlo reaguje. Distributor nám doporučil jeden typ, který měl skladem a který trefně zhodnotil jako: „pro staré vývojáře moc nový a pro nové vývojáře moc malý“. Pro naše účely se však hodil naprosto dokonale.

Nejdříve bylo potřeba zachytit a rozkódovat povely původního ovladače. Ty by se daly přirovnat k morseovce na infračervených vlnách, kterou ovladač svítidlu sděluje, jaké tlačítko jsme stiskli. Protože si s tímto signálem neporadil žádný z učících se ovladačů, pustili jsme se do analýzy časových průběhů. Během pár hodin se podařilo dlouhé hřebínky nul a jedniček převést na několikamístná čísla, čímž se otevřela cesta k prototypu.

Pak už „jen“ zbývalo vybrat a dovézt vhodné pouzdro ovladače, postavit funkční prototyp a odladit jeho firmware, zajistit zkoušky v akreditované laboratoři, nechat vyrobit a osadit desky plošných spojů, potisknout tlačítka a všechno to sestavit dohromady.

Dálkový ovladač NASLI DO22 je elektricky i programátorsky kompletně náš. Poprvé jsme na něm použili techniku tvrzených kontaktů a seznámili jsme se se zajímavou skupinou mikrokontrolérů, které jsou i v krizi celkem dostupné. K firmwaru máme zdrojový kód, takže jej můžeme snadno uzpůsobit podle potřeby nebo přání zákazníka. Například tlačítko BLUE MIN, jehož hlavní funkcí je aktivace fotokompozitního režimu svítidla DentaSun Q30, může zároveň přepnout stomatologické pracovní svítidlo Luvis C500 na teplejší tón světla. Stomatologové se nás také občas ptali na reset světelných scén. U původního modelu tato možnost nebyla, ale ovladač DO22 ji má v základní výbavě.

Nejnovější příspěvky

Aktuality, Profesionální fototerapie
Domácnosti, Aktuality
Stomatologie, Aktuality
Kanceláře, Aktuality